chopin musical logo medium

Instytut Muzyki Akademii Pomorskiej zaprasza na niecodzienne wydarzenie teatralne – musical o Fryderyku Chopinie. Widzowie zobaczą jednego z najsłynniejszych muzyków wszech czasów oczami dzisiejszej młodzieży. Zderzenie dwóch światów – XXI i XIX wieku okazuje się bardzo inspirujące… Światło i dźwięk, premierowe piosenki, muzyka instrumentalna i taniec, historyczne kostiumy, rodzina i przyjaciele Chopina, a w tym współczesne młode pokolenie – to wszystko wydarzy się w spektaklu. Premiera odbędzie się w rocznicę śmierci kompozytora 17 X 2013 w teatrze Rondo w Słupsku. Libretto jest bardzo rzetelne pod względem faktograficznym, więc przy okazji pozwala widzom złamać wiele obiegowych stereotypów na temat naszego genialnego kompozytora i zobaczyć go w zupełnie nowym, nieoczekiwanym świetle. Wychodzi też na jaw wiele mniej znanych historii, na przykład kwestia pozamuzycznych zdolności Chopina, których miał tyle, że – jak się okazuje – wcale nie musiał zostać muzykiem… Spektakl oczywiście nie może się obejść bez muzyki mistrza, jednak w niecodziennych aranżacjach. Są też piosenki o nim – na scenie mamy solistów, chór i zespół instrumentalny. Jest i taniec, zarówno choreografie do kompozycji Chopina, jak odniesienie się do muzyki ludowej, którą się tak inspirował, a nawet rap jemu dedykowany przez dzisiejszą młodzież. Spektakl powstał na kanwie musicalu „Koncert życia Fryderyka Chopina” z librettem Arlety Niciewicz. Wystąpią w nim studenci Instytutu Muzyki, którzy pracowali pod okiem pedagogów Instytutu i konsultantów teatralnych zarówno nad rolami aktorskimi i muzycznymi, jak też nad muzyką do piosenek i aranżacjami wybranych utworów mistrza. Gościnnie wystąpią bardzo młodzi wykonawcy (scena z dzieciństwa Chopina), jak również uczennice rytmiki PSM II stopnia w Słupsku przygotowane przez Katarzynę Wyporską-Wawrzczak oraz beatboxer Krystian Ławicki. Do trójki zawzięcie dyskutujących młodych ludzi dołącza nagle z powodu tematu ich rozmowy Fryderyk Chopin. Ich zaskoczenie zbywa stwierdzeniem, że jest ponadczasowy i zaczyna opowiadać o sobie. Zdumieni rozmówcy stają się świadkami wydarzeń z życia kompozytora, poznają wszystkie ważne w jego życiu osoby. Jednocześnie mają okazję skonfrontować dzisiejszy świat z tamtym XIX-wiecznym, jakże innym. Jednak okazuje się, że ludzie, ich tęsknoty i potrzeby – również artystyczne – są wcale nie tak odległe… W ciągłej interakcji ponadczasowego Chopina z nam współczesnymi są i zawzięte dyskusje, i chwile zadumy, i sporo humoru, którego mu przecież nigdy nie brakowało.

Poniżej galeria z prób do Chopin Musical (fot. Beata Grabowska):

chopin musical kolaz large

SPEKTAKL MUZYCZNY PRZYGOTOWANY PRZEZ INSTYTUT MUZYKI AKADEMII POMORSKIEJ na podstawie musicalu „Koncert życia Fryderyka Chopina”

Libretto: ARLETA NICIEWICZ / MONIKA ZYTKE

Teksty piosenek: ARLETA NICIEWICZ

Konsultacje muzyczne: WYKŁADOWCY INSTYTUTU MUZYKI AP

Konsultacje scenograficzne: ANNA BOBROWSKA-EKIERT

Kostiumy: NOWY TEATR im. WITKACEGO w Słupsku

Choreografia: KATARZYNA WYPORSKA-WAWRZCZAK

Reżyseria scen aktorskich: IGOR CHMIELNIK

Reżyseria scen muzycznych i zbiorowych oraz wizja spektaklu: MONIKA ZYTKE

MUSICAL to spektakl przeznaczony dla widzów w wieku od lat 7 do 107:)

INFORMACJE O SPEKTAKLACH:
Instytut Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku
ul. Partyzantów 27
tel. 59 8427168
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. '; document.write(''); document.write(addy_text97460); document.write('<\/a>'); //-->\n Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instytut Muzyki

ul. Partyzantów 27